۱۶ مهر ۱۳۹۷

آیت‌الله سید رحیم توکل در جمع پژوهشگران و کارکنان پژوهشگاه علوم اسلامی امام صادق(ع):

در مسیر معنوی انسان‌ها دو تا مانع وجود دارد. یک مانع، نفس اماره و مانع دیگر شیطان است.

در مسیر معنوی ما انسان‌ها دو تا مانع وجود دارد. یک مانع، در درون جان ما است که قرآن از آن به نفس اماره و روایات به بُعد شهوت تعبیر کرده‌اند. مانع دیگر بیرون از جان ماست که به معنای خاص ابلیس، یا عنوان عام شیطان است. این دو تا مانعِ مسیر زندگی ماست.

آیت‌الله سید رحیم توکل، عضو مجلس خبرگان رهبری بیان داشت: ما آفریده شدیم تا به عبادت بپردازیم. عبدالله شدن در درگاه الهی مهم است اینکه انسان بتواند عبدالله شود، حائز اهمیت است. خداوند در قرآن می‌فرماید: هر کسی را که بنده شود تا معراج بالا می‌بریم منتها اینکه تا کجا بالا می‌برند به این منوط است تا او را چطور عبدالله بیابند.

ایشان یادآور شد: در مسیر معنوی ما انسان‌ها دو تا مانع وجود دارد. یک مانع، در درون جان ما است که قرآن از آن به نفس اماره و روایات به بُعد شهوت تعبیر کرده‌اند. مانع دیگر بیرون از جان ماست که به معنای خاص ابلیس، یا عنوان عام شیطان است. این دو تا مانعِ مسیر زندگی ماست.

وی در پایان افزود: خداوند در برابر این دشمن درون، پیغمبری (به تعبیر قرآن نفس لوامه و به تعبیر روایات، عقل) در درون ما قرار داده است و برای دشمن بیرون انبیا را فرستاد تا دست ما را بگیرند و از این موانع عبور بدهند. اگر ما بر این موانع مسلط شویم عزت عجیبی در دنیا و عزت عجیب‌تر در آخرت کسب خواهیم کرد. اگر این دو مانع بر ما مسلط شوند ذلت عجیب در این عالم و ذلت عجیب‌تر در آخرت نصیبمان می‌شود. این دو مانع مدام به دنبال نقطه‌ضعفی هستند تا از این طریق ما را زمین بزنند. حال این زمین خوردن گاه با توبه کردن و بلند شدن همراه است و گاه با نابودی و ضربه فنی شدن.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *