۲ دی ۱۳۹۸

آیت الله العظمی جوادی آملی::

دانش اسلامی دانشی است که این سه ضلعی«که آفرید؟»، «چه آفرید؟» و «چرا آفرید؟» را داشته باشد.

 به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه، همزمان با هفته پژوهش، رئیس، اعضاء هیئت علمی و پژوهشگران پژوهشگاه علوم اسلامی امام صادق علیه السلام با حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی دیدار کردند.

در ابتدای این دیدار حجت الاسلام و المسلمین نگارش ضمن تشکر از پذیرش برگزاری این دیدار گزارشی از فعالیت‌های پژوهشگاه علوم اسلامی امام صادق علیه السلام ارائه کردند و افزودند: از آنجایی که پژوهشگاه علوم اسلامی امام صادق علیه السلام قطب علمی علوم انسانی اسلامی نیروهای مسلح قرار گرفته است، خواهشمندیم بیان بفرمایید چه کنیم که پژوهش ما هدفمندتر و اثر بخش‌تر بشود و اگر رهنمودی در خصوص مسئله شناسی علوم دینی دارید، بفرمایید. ان شاء الله فرمایشات شما چراغ راه ما باشد.

 در ادامه آیت الله العظمی جوادی آملی در این دیدار، «علم» را فصل مشترک حوزه و دانشگاه دانستند و بیان داشتند: ما یک «علم دینی» داریم که برای همه حوزویان و دانشگاهیان اصل است، در توضیح علم دینی باید گفت طبق سخن تحقیقی و اثبات شده اندیشمندان، تمایز علوم به تمایز موضوعات است، اگر علمی موضوعش قول و فعل انسان باشد باید با شریعت تطبیق داده شود تا دینی یا غیردینی بودن آن مشخص شود، اما اگر علمی موضوعش علم خدا، وصف خدا یا فعل خدا بود، قطعاً و بی شک علم دینی است و دانشگاه وقتی اسلامی می شود که به این اصل اساسی توجه کند.

معظم له تصریح داشتند: بخش اعظمی از علوم دانشگاهی موضوعش فعل خداست؛ یعنی «خلقت»، اما آنچه امروزه در دانشگاه وجود دارد نه علم دینی بلکه لاشه علم است، چرا که فاقد «هوالاول»؛ یعنی توحید و مبداء یا به عبارت دیگر، «که آفرید؟» است و نیز فاقد «هوالآخر»؛ یعنی معاد و مقصد و به عبارت دیگر، «چرا آفرید؟» است! و لاشه علم، کسی را الهی نمی‌کند.

ایشان ادامه دادند: دانشگاه را دانش اسلامی، اسلامی می‌کند و دانش اسلامی دانشی است که این سه ضلعی را که مورد تاکید قرآن کریم است شامل باشد؛ یعنی «که آفرید؟»، «چه آفرید؟» و «چرا آفرید؟» وگرنه وجود نمازخانه، نماز جماعت و مراسم دعا در دانشگاه‌ها گرچه مسلمان تربیت می‌کند اما دانش را اسلامی نمی‌کند!

آیت الله العظمی جوادی آملی خاطرنشان کردند: چیزی در عالم نیست که آیت خدا نباشد، حضرت امیر علیه السلام از خلقت خداوند به آیینه تعبیر می‌کند، آیینه از خود چیزی ندارد، آیینه‌های معمولی هر کسی را در مقابلش قرار بگیرد نشان می‌دهد، اما خلقت الهی، آیینه‌ای است که تنها و تنها خالق را نشان می‌دهد و این مساله آنقدر روشن است که خداوند از کسانی که در آیینه خلقت جمال الهی را نمی‌بینند تعبیر به «کور» می‌کند، این تعبیر تحقیر نیست، بلکه تحقیق است.

ایشان تصریح داشتند: ما با داشتن این سرمایه‌ها و قرار داشتن در کنار سفره شهدا، حقیقتاً مسئولیم که از این سرزمینی که به برکت خون آنها طیب و طاهر شده است میوه طیب و طاهر کسب کنیم و میوه طیب و طاهر همین است که این لاشه علم را حیات ببخشیم و الهی کنیم، این موضوع باید در دستور کار حوزه و دانشگاه باشد، آنگاه حوزه و دانشگاه رسالت اصلی خود را پیدا خواهد کرد.

معظم له تاکید داشتند: اگر حوزه و دانشگاه به برکت قرآن و عترت این مسیر را پیش بگیرد، فضای علمی کشور الهی خواهد شد و وقتی این مهم اتفاق افتاد و این دو قشر عظیم رشد کنند و الهی شوند، جامعه ما نیز به طبع آنها الهی خواهد شد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *