حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

پنج شنبه, ۲۷ خرداد , ۱۴۰۰ 8 ذو القعدة 1442 Thursday, 17 June , 2021 ساعت ×
پ
پ

پژوهشگاه علوم اسلامی امام صادق(ع) در سال ۱۳۵۹ با هدف تهیه متون عقیدتی و سیاسی مورد نیاز رزمندگان اسلام با عنوان مرکز بررسی زیر نظر شهید بزرگوار محلاتی- نماینده وقت امام در سپاه پاسداران- در قم تاسیس شد. سپس مسئولیت تدوین متون آموزشی عقیدتی- سیاسی و پژوهش‌های مورد نیاز سپاه و بسیج به این نهاد واگذار و نام آن مرکز تحقیقات اسلامی شد.
در سال ۱۳۷۳ به‌صورت اصولی تبدیل آن به پژوهشکده از سوی وزارت علوم تصویب شد و در سال ۱۳۷۶ با عنوان پژوهشکده تحقیقات اسلامی با سه گروه سیاسی، اجتماعی و الهیات موافقت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری را به طور قطعی کسب کرد. گسترش فعالیت‌های پژوهشی این پژوهشکده و استقبال مراکز نظامی و انتظامی از آثار باکیفیت آن باعث شد در سال ۱۳۹۲ موافقت اصولی ارتقای پژوهشکده به پژوهشگاه اخذ شود. سپس بنا به درخواست ستاد فرماندهی کل قوا با ابلاغ رهبر معظم انقلاب در سال ۱۳۹۳ به پژوهشگاه علوم اسلامی امام صادق(ع) ارتقا یافت و پژوهش‌های اسلامی و انسانی و تهیه متون آموزشی مورد نیاز سازمان‌های عقیدتی- سیاسی نیروهای مسلح(نیروی انتظامی، ارتش، وزارت دفاع) و نمایندگی ولی فقیه در سپاه به آن واگذار شد و اساسنامه آن پس از تصویب معظم له ابلاغ گردید.

در حال حاضر دارای سه پژوهشکده الهیات، سیاسی، فرهنگی اجتماعی، مرکز متون، مرکز آموزش و تحصیلات تکمیلی، معاونت فناوری اطلاعات و تولید رسانه‌های دیجیتال، مرکز چاپ و نشر، دفتر نشریات علمی و یک اندیشکده است که بر اساس وظایف و ماموریت‌ها قابلیت افزایش پژوهشکده دفاعی- امنیتی و پژوهشکده فقه اطلاعاتی را داراست.

پژوهشکده‌ها دارای ۱۲ گروه علمی تخصصی می‌باشند و مسئولیت اجرای پروژه‌های پژوهشی توسعه‌ای، کاربردی و بنیادی را در حوزه علوم انسانی و اسلامی به عهده دارند. تا به حال قریب به ۳۰۰ پروژه مختلف به درخواست مجموعه‌های مختلف انجام گردیده است.

انتشارات زمزم هدایت با انتشار بیش از ۶۰۰ عنوان کـتاب از آثار پـژوهشگاه و سایر مراکز در ۱۶ موضوع کلّی در سال ۱۳۸۳ راه‌اندازی شد و در حال حاضر در مسیر توسعه می‌باشد.
تولید بیش از ۲۰ عنوان نرم‌افزار در موضوعات مختلف از جمله آثار دیجیتالی پژوهشگاه می‌باشد.

سایت حاضر با هدف معرفی آثار و فعالیت‌های علمی و پژوهشی در قالب جدید از سال ۹۷ کار خود را آغاز نموده و سعی شده به صورتی جامع بخش‌های مختلف پژوهشگاه را در منظر نگاه‌های شما مخاطبان فرهیخته قرار دهد.

مشتاقانه منتظر نظرات شما هستیم.

مدیریت سایت جامع پژوهشگاه

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.