حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

یکشنبه, ۱۶ مرداد , ۱۴۰۱ 10 محرم 1444 Sunday, 7 August , 2022 ساعت ×
با حضور حجت‌الاسلام‌والمسلمین حمید نگارش:

نشست صمیمی روحانیون پژوهشگاه برگزار شد

شناسه : 3050 ۲۴ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۳ 235 بازدید ارسال توسط :

در ابتدای این نشست، حجت‌الاسلام‌والمسلمین حمید نگارش، رئیس پژوهشگاه علوم اسلامی امام صادق علیه‌السلام، ضمن تبریک ولات حضرت زهرا سلام‌الله‌علیها، بیان داشت: مقامات حضرت زهرا سلام‌الله‌علیها، در روایات و کتب، متعدد موردبحث قرار گرفته که یکی از مقامات ایشان، مقام علمی ایشان است که اگر ما بخواهیم از یک منظر به آن بنگریم و تأمل […]

نشست صمیمی روحانیون پژوهشگاه برگزار شد
پ
پ

در ابتدای این نشست، حجت‌الاسلام‌والمسلمین حمید نگارش، رئیس پژوهشگاه علوم اسلامی امام صادق علیه‌السلام، ضمن تبریک ولات حضرت زهرا سلام‌الله‌علیها، بیان داشت: مقامات حضرت زهرا سلام‌الله‌علیها، در روایات و کتب، متعدد موردبحث قرار گرفته که یکی از مقامات ایشان، مقام علمی ایشان است که اگر ما بخواهیم از یک منظر به آن بنگریم و تأمل داشته باشیم، یکی از بهترین اسناد و مدارکی که وجود دارد و اهل سنت هم به آن اشاره کردند، خطبۀ فدکیه است، که به تعبیر مقام معظم رهبری مدظله‌العالی، این خطبه را بزرگان و علما باید تفسیر کنند.

رئیس پژوهشگاه علوم اسلامی امام صادق علیه‌السلام، افزود: یکی از بزرگان نقل می‌کرد: به‌نوعی در این خطبه اصول و فروع اسلام جمع شده است که محور اول خطبه در خصوص توحید؛ محور دوم، بحث مقام وجود مقدس پیامبر اکرم صلوات‌الله‌علیه؛ محور سوم، قرآن؛ محور چهارم، فروع دین؛ محور پنجم، مقایسه‌ای بین مسلمانان قبل و بعد از ظهور اسلام؛ محور ششم، حوادث بعد از رحلت پیامبر و محور هفتم، بحث سیاسی بودن فدک است.

در بین این محورها یک محور که قابل‌توجه است، محور چهارم است که ایشان در بحث عقلانیت، که فلسفۀ احکام مطرح می‌شود، توجه داشتند. متأسفانه یکی از مواردی که مطرح می‌شود، این است که در دین عقلانیت مطرح نیست و جایگاهی ندارد. اینکه ایشان چرا مسئله عقلانیت را مطرح کردند و آیاتی که در قرآن با مضمون اولوالالباب و بحث عقل، اندیشه، تدبر اشاره شده است، معلوم می‌شود که ایشان به بحث عقلانیت در دین توجه داشتند. روایاتی که در بحث عقل در اصول کافی وجود دارد، جایگاه عقلانیت در دین را مطرح می‌نماید، توجه به فلسفۀ احکام و علت‌ها معمولاً از طرف قشر جوان، مورد سؤال قرار می‌گیرد و ما باید به آن در پژوهش، ارتباطات و تبلیغ توجه کنیم. یکی از نکاتی که باز در محور چهارم اشاره می‌کنند، بحث امربه‌معروف است. اینکه اگر این نگاه در سطح جامعه رشد پیدا کند آثار آن در زندگی، خانواده و دوستان  ما بروز پیدا می‌کند.

وی در ادامه در رابطه با فعالیت‌های انجام گرفته در پژوهشگاه گفت: حدود ۳۴ جلد کتاب راجع به زندگینامۀ شهدای روحانی در پژوهشگاه تدوین شده است که کار بسیار فاخری است همچنین، در بحث متون آموزشی، رسالۀ عملیه، جهاد تبیین و … کارهای بزرگی صورت گرفته است.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین نگارش، در پایان، در رابطه با رفتار و عملکرد روحانیون در پژوهشگاه بیان داشت: ما باید در جایگاه خودمان کار آخوندی خودمان را داشته باشیم و در برخوردها با دیگران، در بحث تبلیغ، امربه‌معروف، تذکر دادن، تقویت فرهنگ پاسداری، خداباوری، آخرت‌گرایی و دین‌داری فعال باشیم. و این می‌طلبد که همۀ ما به کمک هم روی این مسائل کار ویژه‌ای داشته باشیم.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.