حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

سه شنبه, ۱۴ تیر , ۱۴۰۱ 6 ذو الحجة 1443 Tuesday, 5 July , 2022 ساعت ×

نشست علمی« نقش رهبری در حرکت به سوی تمدن نوین اسلامی»

شناسه : 1659 ۰۶ آذر ۱۳۹۸ - ۴:۱۴ 1259 بازدید ارسال توسط :

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه، نشست علمی «نقش رهبری در حرکت به سوی تمدن نوین اسلامی» با حضور دکتر شعیب بهمن معاون پژوهشی اندیشه سازان نور برگزار شد.

نشست علمی« نقش رهبری در حرکت به سوی تمدن نوین اسلامی»
پ
پ

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه، نشست علمی «نقش رهبری در حرکت به سوی تمدن نوین اسلامی» با حضور دکتر شعیب بهمن معاون پژوهشی اندیشه سازان نور برگزار شد.

در ابتدای این جلسه جناب حجت الاسلام و المسلمین یوسفیان ضمن خیر مقدم به استاد و حاضرین پیشینه‌ای از استاد مطرح کرده و در ادامه نیز دکتر خوشدونی به علل لزوم برگزاری این نشست و اینکه این بحث به جهت عمق بخشی و غنا بخشی به پروژه نقش و جایگاه ولایت فقیه در فرایند تمدن نوین اسلامی اجرا شده است اشاره کردند. در ادامه جناب دکتر شعیب بهمن به ارائه بحث پرداختند که به شرح زیر است.

از منظر دکتر شعیب بهمن اولین فردی که به‌عنوان ولایت فقیه بحث تمدن نوین را مشخصاً مطرح نموده‌اند مقام معظم رهبری امام خامنه ای بودند. ازاین‌رو مباحث مطرح‌شده در بحث تمدن نوین اسلامی مختص مقام معظم رهبری دانستند که ارائه نظریه و تبیین آن توسط خود ایشان که یک عالم و صاحب نظر و در عین حال ولی فقیه جامعه اسلامی هستند می‌باشد. از نظر دکتر بهمن، رهبری در یک گام سه مرحله‌ای به تبیین مواضع خود دربارۀ تمدن نوین اسلامی پرداخته‌اند .که عبارتند از: ۱- نقد تمدن غرب  2- شرح و تبیین تمدن نوین اسلامی  3- الگو سازی.

رهبر انقلاب ابتدا با نقد تمدن غرب از نظر ماهیتی، نوع نگاه تکاملی و…. به ترسیم تمدن نوین اسلامی پرداخته‌اند. از نظر ایشان اسلام ظرفیت تمدن‌سازی داشته و یک دورۀ طلایی تمدنی – قرن چهارم و پنجم – را طی کرده از این رو تمدن نوین اسلامی به نوعی باز طراحی و باز خوانی تمدن اسلامی است، در تمدن نوین اسلامی معنویت و دنیا باهم دیده می‌شود و هر دو راه را بسوی سعادت باز می‌کنند. تمدن نوین اسلامی محدود به ایران نبوده و دارای وسعت جغرافیایی گسترده است.

و در ادامه نیز به ترسیم الگوی تمدن نوین اسلامی پرداخته‌اند که به‌عنوان پیش مقدمۀ الگوی ایرانی اسلامی پیشرفت را مطرح نمودند. طراحی الگوی ایشان بر اساس معرفت شناسی و جهان‌بینی در نگاه تعالی انسان و…. بنا نهاده شده است.

از منظر ایشان برای تبیین نقش رهبری در تمدن نوین می‌بایست به خود چهارچوب و منظومۀ فکری ایشان توجه نمود و از آن استنباط و استخراج نمود.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.