حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

یکشنبه, ۱۶ مرداد , ۱۴۰۱ 10 محرم 1444 Sunday, 7 August , 2022 ساعت ×
با ارائۀ حجت‌الاسلام‌والمسلمین حمید نگارش:

وبینار علمی اعتبارسنجی اثربخشی پژوهش­های علوم انسانی موجود در تحقق تمدن نوین اسلامی برگزار شد

شناسه : 3042 ۱۸ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۳:۵۰ 313 بازدید ارسال توسط :

در این نشست، حجت‌الاسلام‌والمسلمین حمید نگارش بیان داشت: توجه ما معطوف به پژوهش­هایی است که در تحقق تمدن نوین اسلامی نقش دارند. واژۀ تمدن دارای تعاریف متعدّدی است. می­توان گفت آن نقطۀ ثقلی که همۀ تعاریف به آن توجه کردند «پیشرفت علمی» است. سخنان مقام معظم رهبری مدظلّه‌العالی -که بارها دربارۀ تمدّن نوین اسلامی سخن […]

وبینار علمی اعتبارسنجی اثربخشی پژوهش­های علوم انسانی موجود در تحقق تمدن نوین اسلامی برگزار شد
پ
پ

در این نشست، حجت‌الاسلام‌والمسلمین حمید نگارش بیان داشت: توجه ما معطوف به پژوهش­هایی است که در تحقق تمدن نوین اسلامی نقش دارند. واژۀ تمدن دارای تعاریف متعدّدی است. می­توان گفت آن نقطۀ ثقلی که همۀ تعاریف به آن توجه کردند «پیشرفت علمی» است.

سخنان مقام معظم رهبری مدظلّه‌العالی -که بارها دربارۀ تمدّن نوین اسلامی سخن گفته­اند- نشان می­دهد تمدّن معنای فراگیری دارد. طبق یک تعریفی که حضرت آقا دارند، تمدن اسلامی، تمدنی است که با شاخصه­های ایمان، علم، اخلاق، مجاهدت مداوم، اندیشۀ پیشرفته و اخلاق والا همراه است و در تمدن اسلامی باید به چهار رکن، دین، عقلانیت، علم و اخلاق توجه ویژه کرد. ایشان توجّه ویژه­ای به رکن اخلاق و معنویت در تمدن اسلامی دارند و در جایی می­فرمایند ما در تمدن اسلامی و نظام مقدس جمهوری اسلامی که به سمت آن حرکت می­کند این را هدف گرفتیم که دانش باید همراه معنویت باشد؛ پس وقتی سخن از تمدن اسلامی مطرح می­شود طبیعی است که آموزه‌های دینی محوریت پیدا می­کند. در این راستا باید به این نکته توجّه نمود که ما پیشینه­ای تمدّنی داریم که با ظهور اسلام رقم خورده است.

یک تعبیری در بحث­های پژوهشی مطرح است که هر چه هدف مهم­تر باشد پژوهش هم مهم­تر و حساس­تر است. اگر سخن از تحقق تمدن نوین اسلامی است طبیعی است که پژوهش­های پیرامون آن باید بسیار حیاتی­تر و اثربخش­تر باشند و بتوانند ایفای نقش کاملی داشته باشند. به‌هرحال ما باید به سمت نوآوری برویم؛ چراکه نوآوری از مقوّمات پژوهش است. از تأکیدات حضرت آقا این است که مراقب باشید خط دینی گم نشود؛ ایشان تعبیر صریحی دارند که ما در مقولۀ علوم انسانی پیشرفتی نداشته و حرکت خوبی نکرده­ایم؛ ما باید بکوشیم به سمت فعالیت­های پژوهشی هم­افزا برویم. باید میان مجموعه­های شورای عالی انقلاب فرهنگی، وزارت علوم، پژوهشگاه­ها، اساتید و پژوهشگران هم­افزایی صورت گیرد و هسته­های پژوهشی تشکیل و بازخوردگیری شود.

در پایان باز تکرار و تأکید می­گردد که باید با کار اجتهادی قوی، معارف نقلی را خوب بشناسیم و از آن‌ها خوب دفاع کنیم و با تسلط بر مبانی دینی، به نظریه­پردازی و کشف حقیقت بپردازیم تا بتوانیم در تراز تمدن نوین اسلامی گام برداریم.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.